חמוצים סרטה של ניצה גונן

טלפון: 03-6247350

2006דוקומנטארי 55/59 דקות
תסריט ובימוי: דלית קימור
הפקה: ניצה גונן
סיפורן יוצא הדופן של שמונה נשים ערביות שמגיעות מרקע דומה: אלמנות, נטולות השכלה, מעולם לא עבדו. יום אחד החליטו לגבש וליצור "סטארט אפ" - בתחום שהן מכירות היטב ופתחו מפעל לחמוצים. כך שמונה האלמנות מנסות לשנות את גורלן בכפר מגוריהן, תמרה שבגליל, גורל אשר נחרץ מראש.

בחברה המוסלמית השמרנית אין זה מקובל כי אלמנה תצא לעבוד מחוץ לבית ועל כן הן נידונות להישאר בבית, לגדל את הילדים ולהתפרנס מקצבה דלה.  אפשרות אחרת, להינשא בשנית, יש בה גזירה אחרת – פרידה מהילדים הנלקחים לחיות עם משפחתו של הבעל המת. הסרט מתאר את התפתחות המפעל ואת התמורות האישיות שהנשים עוברות יחד איתו.

המפעל מוסיף להן תחושת ערך עצמי ומשחרר אותן מבדידותן בבית. הוא יוצר עבורן לא רק מקום עבודה אלא גם מועדון חברתי בו הן צוחקות ובוכות ביחד ומרעיפות חיבה וחברות זו על זו. פטמה, אשר פונקה על ידי בעלה המנוח, הביאה איתה למפעל את מתכון החמוצים הסודי. היא היחידה בעלת רכב ורישיון ולכן הופכת להיות אשת השיווק. היא אישה אשר מעולם לא עבדה, אך היא מתחילה לפתח את חוש ההנאה מקריירה.

אלמזה, המנכ"לית הראשונה של המפעל אינה מסתדרת עם חברותיה ועוזבת. אולם כאשר נפטר בנה מניתוח, גובר רגש החברות על רגשות הטינה וכולן באות לנחם אותה. סמירה היפה היא המנכ"לית השנייה. גם היא נאלצת להתמודד עם בעיות אישיות הקשורות בשתי תאומותיה היפהפיות, בעיות המשפיעות גם על תפקודה במפעל.האם יצליח המפעל והנשים תצלחנה לשנות את גורלן?

קו- פרודוקציה עם ITVS - ארה"ב. הופק בסיוע הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה והרשות השנייה וזכה בפרס ראשון לסרט הדוקומנטארי המצטיין בפסטיבל קרוסרודס בארה"ב 2007 ובציון לשבח בסאול, קוריאה 2006 ובסן פטרסבורג 2007 . השתתף ביותר מ- 20 פסטיבלים ביניהם אידפא ותה-סלוניקי ושודר ב-12 מדינות ביניהן ארה"ב מחוף אל חוף.הסרט מעורר שאלות רבות לרבות מקומה של האישה הערבייה בארץ, השינוי הפמיניסטי שמחוללות גיבורות הסרט ללא שתהיינה מודעות לכך, חוסר השוויון בזכויות אדם בישראל ועוד.